Родион Карпов: «Безнең сәнәгать төбәге өчен илкүләм проектта катнашу аерым әһәмияткә ия»

2024 елның 12 апреле, җомга

12 апрельдә РФ икътисадый үсеш министры урынбасары Мурат Керефов «Хезмәт җитештерүчәнлеге» илкүләм проектын гамәлгә ашыру үзенчәлекләре һәм аны озайту перспективалары турында фикер алышу өчен хезмәт җитештерүчәнлеге буенча алдан төзелгән рейтингы лидерлары субъектлары вәкилләре белән бизнес-иртәнге аш үткәрде.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан 2023 ел нәтиҗәләре буенча беренчел рейтингта беренче урында тора.

Бизнес-иртәнге ашта предприятиеләрнең нәтиҗәлелеген арттыруның уңышлы практикалары, илкүләм проектны гамәлгә ашырганда барлыкка килгән проблемалар, предприятиеләр өчен иң кирәкле ярдәм чаралары, шулай ук илкүләм проектны үстерү перспективалары турында фикер алыштылар.

Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрының беренче урынбасары Родион Карпов билгеләп үткәнчә, республикада предприятиеләргә ярдәм күрсәтү өчен: хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә төбәкнең компетенцияләр үзәге экспертларының тәҗрибә командасыннан алып укыту мәйданчыгына кадәр – үсеш алган инфраструктура формалашкан. Шулай ук предприятиеләрнең үз нәтиҗәлелеген арттыру буенча эшкә җәлеп ителүе дә бик мөһим була.

Илкүләм проектның эффектлары турында шулай ук илкүләм проектта катнашучы «ЗАПАС ЧАСТЬЛӘР ЗАВОДЫ» ҖЧҖ вәкиле Руслан Нигъмәтуллин сөйләде. Предприятие складтагы логистик процессны оптимальләштереп, бу процессның барышын 10% кыскарта һәм җитештерүне 20% арттыра алган.

Мурат Керефов сүзләренчә, хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру — алдагы биш елда эшнең төп юнәлешләренең берсе.

Элегрәк Россия Президенты Владимир Путин хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру буенча проектлар белән икътисадның төп чимал булмаган тармакларындагы урта һәм эре предприятиеләрнең 40 процентын колачларга йөкләгән иде.

Моның өчен бөтен тармакларның нәтиҗәлелеген арттыру буенча компетенция үзәкләре булдыру мәсьәләсе карала. Моннан тыш, технологик суверенитетны ныгыту өчен мөһим проектларга комплекслы ярдәм итү системасы турында да фикер алышалар.

Шулай ук Президент кушуы буенча вице-премьерлар Андрей Белоусов һәм Татьяна Голикова сакчыл технологияләрне социаль өлкәгә кертү турында фикер алышалар. Җәй уртасында төбәкләрнең социаль учреждениеләре белән эшләү буенча конкрет план төзергә һәм нәтиҗәлелек күрсәткечләрен билгеләргә кирәк булачак. Төп нәтиҗәләр хезмәтләрнең уңайлылыгын һәм гражданнарга хезмәт күрсәтү тизлеген арттыру булырга тиеш, шуңа күрә нәтиҗәләрне кире элемтә механизмнары аша бәяләү планлаштырыла.