РФ Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы башлыгы Татарстан белән Үзбәкстанның уртак проектларының уңышларын билгеләп үтте

2024 елның 22 апреле, дүшәмбе

22-24 апрельдә Үзбәкстан Республикасында, Ташкентта «ИННОПРОМ. Үзәк Азия» халыкара сәнәгать күргәзмәсе уза. Күргәзмәдә Татарстан стенды тәкъдим ителә, анда үз продукциясен 35тән артык компания тәкъдим итәчәк, болар – Эйдос, КЭР-Холдинг, КМПО, Таткабель заводы, Казан вертолет заводы, Нәфис Косметикс, КИП-Мастер, «Химград» технополисы һәм башкалар.

Күргәзмә кысаларында Россия Хөкүмәте Рәисе урынбасары, сәнәгать министры Денис Мантуров, Үзбәкстан Премьер-министры урынбасары Жамшид Ходжаев, Татарстан Рәисе Рөстәм Миңнеханов катнашында  «ИННОПРОМ. Үзәк Азия» пленар сессиясе узды. Чарада шулай ук ТР Премьер-министры урынбасары – сәнәгать һәм сәүдә министры  Олег Коробченко катнашты.

Сәүдә-икътисадый күрсәткечләр үсеше Татарстанның Үзбәкстанның кайбер төбәкләре белән элемтәләрен үстерү, Татарстанның әйдәп баручы компанияләре һәм оешмалары линиясе буенча хезмәттәшлек итү аркасында мөмкин булган. ТР Рәисе Үзбәкстанда Татарстан белән берлектә гамәлгә ашырыла торган төп зур проектларны мисал итеп китерде. Бу Чирчик химия-индустриаль технопаркы, КФУның Җиззәхтәге филиалы, Җиззәх технопаркы, КФУ филиалының Симуляция медицинасы үзәге. Бүген Бохара һәм Навои өлкәләрендә сәнәгать мәйданчыклары булдыру буенча эш алып барыла.

«Без Үзбәкстан белән хезмәттәшлекне киңәйтү мөмкинлеген югары бәялибез», – дип мөрәҗәгать итте Рөстәм Миңнеханов катнашучыларга. Ул ассызыклаганча, бу ике ил президентларының аерым казанышы.

Сессиядә чыгыш ясаганда, Россия Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы башлыгы Денис Мантуров Үзбәкстанда Татарстан белән берлектә «Химград» технополисы катнашында ачылган «Чирчик» һәм «Җиззәх» технопаркларының уңышларын билгеләп үтте. Әлеге индустриаль мәйданчыклар Үзбәкстанда Россия компанияләре өлешен арттыру өчен булдырылган.