Казанда Worldskills һөнәри осталык буенча дөнья чемпионаты башланды

2019 елның 22 августы, пәнҗешәмбе

Бүген Казанда WorldSkills стандартлары буенча 45 нче дөньякүләм һөнәри осталык чемпионаты ачылды. Тантана "Казань Арена" футбол стадионында узды. Чарада Россия Федерациясе Хөкүмәте Рәисе Дмитрий Медведев, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Россия сәнәгать һәм сәүдә министры Денис Мантуров һәм башкалар катнашты.

WorldSkills стандартлары буенча дөньякүләм һөнәри осталык чемпионаты 27 августка кадәр узачак. Анда 63 илдән 1,3 мең яшь профессионал катнаша. Ярышлар 56 компетенция буенча узачак, Россия өчен Россия Федерациясенең 24 төбәгеннән 63 конкурсант катнаша.

Ярышларның төп этаплары "Казань Экспо" территориясендә узачак. Шунда ук халыкара компанияләр, Россия һәм Татарстан сәнәгать предприятиеләре экспозицияләре дә урнашкан.

Визит барышында Денис Мантуров Росатом, Samsung корпорациясе, Казан вертолет заводы, Татнефть компаниясе стендларын карады. Шулай ук аңа World Skills чемпионатының тренировка мәйданчыклары да тәкъдир ителде.

Визит кысаларында видеоэлемтә режимында "Танеко"да нефтьне беренчел эшкәртү буенча икенче җайланма файдалануга тапшырылды. Бу чарада Россия Федерациясе Хөкүмәте Рәисе Дмитрий Медведев, Россия сәнәгать һәм сәүдә министры Денис Мантуров, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашты.

Җайланманың исәп-хисап куәте елына 6 млн. тонна чи нефть тәшкил итә, аны эшләтеп җибәрү белән предприятиенең башлангыч эшкәртү буенча гомуми проект куәте елына 15,3 млн. тоннага кадәр арткан. Анда углеводород газы, туры кудырыла торган бензин фракциясе, керосин һәм дизель фракцияләре, вакуум газойле, гудрон җитештереләчәк. Әлеге җайланма 100 процент дәрәҗәсендә Россия технологияләрен кулланып гамәлгә ашырылган.

"Татнефть" ГАҖ, РФ Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы материаллары буенча