декабрь, 2016 ел
чәршәмбе

2016 елның 7 декабрендә Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында ТР Премьер-министры урынбасары – ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Алберт Кәримов Чехия сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Йиржи Колиба белән очрашты.

Очрашуда икеяклы хезмәттәшлекнең хәзерге торышы һәм перспективалары хакында сүз барды.

ТР сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы җитәкчесе Алберт Кәримов ассызыклаганча, Чехия Татарстан Республикасының төп эшлекле партнерларының берсе. Татарстан һәм Чехия арасында үзара файдалы хезмәттәшлекне киңәйтү өчен потенциал җитәрлек, дип билгеләп үтте ул.

2016 елның 7 декабрендә Төркия Республикасы Премьер-министры Бинали Йылдырымның Татарстанга эш сәфәре кысаларында Казан ратушасында Татарстан-Төркия эшлекле форумы узды. Аның төп темасы – илләр арасында мөнәсәбәтләрнең җылынуы һәм икътисади яссылыкта үсү перспективалары булды.

Төркиядән килгән кунакларга Татарстанның сәнәгать һәм инвестицион потенциалын ТР Премьер-министры урынбасары – ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Алберт Кәримов һәм Татарстан Республикасы инвестицион үсеш Агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина тәкъдим итте.

2016 елның 7 декабрендә Казанда «Машина төзелеше. Металл эшкәртү» XVIнчы Халыкара махсуслаштырылган күргәзмә ачылды.

Татарстанда машина төзелешенең актуаль мәсьәләләрен чишү юлларын эзләү өчен яхшы мәйданчык бар. Бу хакта ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов  Халыкара күргәзмәне  ачу тантанасында белдерде.

Халыкара экспозиция ачылышында ТР Премьер-министры урынбасары - сәнәгать һәм сәүдә министры Алберт Кәримов, ТР Президенты ярдәмчесе Равил Зарипов, Беларусь Республикасы сәнәгать министрының беренче урынбасары Геннадий Свидерский, республика хакимияте органнары җитәкчеләре, Россия, Татарстан, чит ил машина төзелеше тармагының эре предприятиеләре вәкилләре катнашты.

Быел күргәзмәдә 13 илдән 166 предприятие катнаша. Күргәзмәне эчтәлекле эшлекле программа тулыландыра, катнашучылар машина төзелеше тармагы  үсеше перспективалары хакында фикер алышачак.

2016 елның 7 декабрендә “Казан ярминкәсе” күргәзмә үзәге  территориясендә «Машина төзелеше. Металл эшкәртү. Казан» XVI Халыкара күргәзмәсе кысаларында Татарстан Республикасы машина төзелеше предприятиеләре Координация советы Советының VI утырышы булып узды. Утырышта Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, ТР Премьер-министры урынбасары – ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Алберт Кәримов, Татарстан Республикасы Президенты ярдәмчесе Равил Зарипов, Беларусь Республикасы сәнәгать министрының беренче урынбасары Геннадий Свидерский, республика хакимият органнары җитәкчеләре, Россия һәм Татарстан машина төзелеше тармагының эре предприятие вәкилләре катнашты.

«Координация советы үз эшенең нәтиҗәлелеген раслады. Машина төзелеше өлкәсендә төп мәсьәләләр хакында фикер алышу өчен бу файдалы мәйданчык», - дип билгеләп үтте сәламләү сүзендә Рөстәм Миңнеханов.

2016 елның 7 декабрендә Төркия Республикасы Премьер-министры Бинали Йылдырымның Татарстан Республикасына эш сәфәре кысаларында Казанда Татарстан-Төркия эшлекле форумы узачак.

Форум эшендә Төркия Республикасы Премьер-министры Бинали Йылдырым, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Төркия икътисад министры Нихат Зейбекчи, ТР Премьер-министры урынбасары – ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Алберт Кәримов, Төркия тышкы икътисадый багланышлар Комитеты Вице-президенты Митхат Йенигюн, Татарстан һәм Төркия дәүләт хакимияте органнары, эшлекле даирә вәкилләре катнашачак.