декабрь, 2019 ел
җомга

Бүген Россия Федерациясе сәнәгать һәм сәүдә министры Денис Мантуров Татарстан Республикасына эш визиты белән килде.

Н.В.Лемаев исемендәге "Бигеш" халыкара аэропортына килүгә ул Россиянең сәнәгать министры "Алабуга" махсус икътисадый зонасына юнәлде. Биредә Денис Мантуров, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов белән бергә, "Форд Соллерс Алабуга" ҖЧҖ заводын карады.

Хәзерге вакытта "Форд Соллерс Алабуга" мәйданчыгында "Аурус" класслы автомобильләрне серияле җитештерә башлауга әзерлек бара. Проект Татарстан Республикасының социаль-икътисадый үсеше өчен җитди стимул булып тора, шулай ук коммерцияле автомобильләр сегментында Россиянең автомобиль базары потенциалын нәтиҗәле файдалану мөмкинлеген бирә. Заводта кунаклар "Аурус" автомобильләрен серияле җитештерү цехлары белән танышты. Денис Мантуров өчен заводны тәкъдир итү оештырылды.

Автомобильләрне серияле җитештерү 2021 елның беренче кварталында башлана. Тулы цикл җитештерү штамповкалау эшен, двигательләр җитештерү, җыю цехы, буяу цехы һәм эретеп ябыштыру цехы эшләрен үз эченә ала. Шулай итеп, двигательләр җитештерү механик эшкәртүне һәм ахыргы җыюны үз эченә алачак. Роботлаштырылган комплекс техник яктан катлаулы эш төрләрен башкарырга мөмкинлек бирә. "Аурус" автомобильләрен җыю цехы өчен "завод-шоурум" концепциясе каралган. Цифрлы җитештерү технологияләре (җитештерүнең цифрлы игезәге, әйберләрнең сәнәгать интернеты, RFID-индентификация), шулай ук пилотсыз технологияләр, өстәмә чынбарлык технологияләре файдаланылачак.

Денис Мантуровка шулай ук 2024 елга кадәр проектның җитештерү куәтләренә чыгу планы да күрсәтелде. "Алабуга" МИЗда "Форд Соллерс Алабуга" ҖЧҖ автомобильләре күргәзмәсе оештырылган иде. Биредә "УАЗ Профи" базасында ашыгыч медицина ярдәме автомобиле, "УАЗ Профи" базасында аз хәрәкәтләнүче пассажирларны йөртү автомобиле, "УАЗ Профи" базасында газ-мотор ягулыгында йөк ташучы автомобиль, "УАЗ Профи" базасында мәктәп автобусы, ашыгыч медицина ярдәме автомобиле һәм "Форд Транзит" базасында мәктәп автобусы һәм башка модельләр тәкъдим ителде.

"Алабуга" МИЗда булган вакытта Рөстәм Миңнеханов Россия Федерациясе сәнәгать һәм сәүдә министры Денис Мантуровка Татарстан Республикасының дәүләт бүләге – "Татарстан Республикасы алдындагы казанышлары өчен" орденын тапшырды. Бүләк "Татарстан Республикасы белән уңышлы хезмәттәшлек һәм сәнәгать үсешенә зур өлеш керткән өчен" тәгъбирләмәсе белән тапшырылды.

Чарада Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов, "Алабуга" МИЗ генераль директоры Тимур Шәһивәлиев, "Соллерс" ГАҖ директорлар советы рәисе Вадим Швецов, "Аурус" ҖЧҖ генераль директоры Әдил Ширинов һәм башкалар катнашты.

РФ Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы матбугат хезмәте материаллары буенча