Хезмәттәшлек буенча эшче төркем утырышы

2019 елның 5 декабре, пәнҗешәмбе

Бүген "Казан-Экспо" халыкара күргәзмәләр үзәгендә машина төзелеше буенча эшлекле тармак күргәзмәсе кысаларында Сәнәгать һәм локальләштерү өлкәсендә хезмәттәшлек буенча Россия-Чехния эш төркеме утырышы булды, анда Россия төркеме ягыннан рәис – РФ сәнәгать һәм сәүдә министры киңәшчесе Виктор Семенов һәм Чехия ягыннан рәис – Чехиянең Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы Сектор экспертизасы һәм сәнәгый сәясәт департаменты эксперты Анна Никодимова катнашты.

Шулай ук төркем эшендә Россия Федерациясенең Чехия Республикасындагы сәүдә вәкиле Сергей Безруков, Россия Федерациясе Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгының Станок төзелеше һәм инвестицион машина төзелеше департаменты киңәшчесе Хәйрулла Җамалетдинов, Чехия Республикасының Россия Федерациясендәге Илчелеге вәкиле Давид Войтишек, Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Илдар Мингалиев, Россия һәм Татарстан предприятиеләре җитәкчеләре, шулай ук Чехия компанияләре җитәкчеләре катнашты.

Ике яклы хезмәттәшлекнең төп темалары станок төзелеше, транспорт машина төзелеше, авиация сәнәгате һәм башка өлкәләрдә агымдагы һәм перспектив проектлар турында фикер алышу булды.

Хәзерге вакытта илдә автомобиль төзелеше һәм автокомпонентлар буенча проектлар уңышлы гамәлгә ашырыла, Чехия производстволарын локальләштерү арта. Аерым алганда, Россиядән Чехиягә "Skoda" автомобильләрен экспортлау дәрәҗәсе арткан, 2019 елның 9 аенда 160 млн доллардан артык продукция кайтартылган. 2019 елның 6 аенда капиталда катнашу күрсәткече буенча Россиядә Чехиянең җыелган инвестицияләр күләме 259 млн доллар тәшкил иткән.

Чехия һәм Россия компанияләре вәкилләре чыгышларыннан соң, Россия Федерациясе һәм Чехия Республикасы арасында икътисадый, сәнәгать һәм фәнни-техник хезмәттәшлек буенча хөкүмәтара комиссиянең сәнәгать һәм локальләштерү өлкәсендә хезмәттәшлек итү буенча Россия-Чехия эш төркеменең XII утырышы беркетмәсенә кул куелды