Татарстан Республикасы талантларын ачу: яшь белгечләр белән очрашу

2019 елның 27 ноябре, чәршәмбе

Министр урынбасары Алмаз Хөсәенов Татарстан Республикасыннан читтә яшәгән, "Талантларны ачу" дигән яшь белгечләр форумында катнашучылар белән очрашты.

Форумны ел саен "Казан ачык талантлар университеты" АКО уздыра. Быел анда Россия субъектларыннан 50 яшь белгеч катнашкан (Мәскәү, Санкт-Петербург, Әстерхан һ.б.), шулай ук чит илләрдән дә (Төркия, АКШ, Германия) килүчеләр бар.

2019 елда форумның темасы – "Татарстан Республикасының социаль-икътисадый бурычлары өчен яшь белгечләрнең проект чишелешләре".

Катнашучылар төркемнәрдә аларның һөнәри мәнфәгатьләренә һәм тикшеренүләр өлкәсенә туры китереп формалаштырыла, профильле министрлык һәм ведомстволарга йөри, шулай ук Талантлар университеты тарафыннан ел дәвамында алып барыла торган проектларны ясый.

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында узган очрашуга Мәскәү, Әстерхан, Копенгаген (Дания) һәм Мюнхен (Германия) шәһәрләреннән яшь белгечләр килде. Катнашучылар Татарстан предприятиеләрендә сакчыл җитештерү һәм бизнес-процессларны цифрлаштыру өлкәсендәге проектларны гамәлгә ашыра.

Алмаз Хөсәенов республиканың сәүдә-сәнәгать потенциалы турында сөйләде, шуннан соң яшь белгечләр гамәлгә ашырыла торган проектлар кысаларында үзләрен кызыксындырган сорауларны бирә алды.