Альберт Кәримов Татарстан Хөкүмәте делегациясе составында атом-төш үзәген карады

2018 елның 16 июле, дүшәмбе

14 июльдә ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов Татарстан Республикасы Хөкүмәте делегациясе составында Чиләбе өлкәсенең Снежинск шәһәрендә урнашкан атом-төш үзәген карады. Техник физика буенча Бөтенроссия ФТИ дөнья дәрәҗәсендә эшләүче атом-төш үзәкләренең берсе булып тора. Аңа 1955 елда нигез салына.

Визит кысаларында делегатлар радиофармпрепарат заводын, лазер технологияләре үзәген, нейрон терапия үзәген һәм атом-төш коралы музеен карады. Татарстан җитәкчелеге үзәк эшен һәм биредә кертелә торган эшләнмәләрне югары бәяләде. Продуктив нефть пластына динамикалы йогынты ясау буенча технологик эшләнмә һәм санлаштырылган предприятиене төзегәндә үзебезнең илдәге чишелешләр нигезендә санлаштырып үзгәртеп кору мөмкинлеге аеруча зур кызыксыну уятты.

Әлеге сәфәр ел башында атом энергиясе буенча "Росатом" дәүләт корпорациясе белән имзаланган килешү кысаларында оештырылды.