Казанда элекке КМПО директоры Петр Витерга истәлек билгесе ачтылар

2017 елның 14 июне, чәршәмбе

Бүген Казанда СССР социалистик хезмәт Герое, элекке Казан моторлар төзү заводы директоры Петр Витерга истәлек билгесен ачу тантанасы булды. Тантанада Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин, Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы вәкилләре һәм башкалар катнашты.

Алексей Песошин Петр Витер биографиясен искә алды. Бөек Ватан сугышы вакытында авиамеханик булып хезмәт итеп, Витер 1946 елда укуын тәмамлау өчен Харьков авиация институтына керә һәм аны тәмамлау белән язмышын авиатөзелеш һәм двигательләр төзелеше белән тыгыз бәйли.

Белешмә өчен

Петр Витер 1968 нче елда Казан моторлар төзү заводы (хәзер КМПО) директоры итеп билгеләнә. Ул Ленин ордены, Октябрь Революциясе ордены, Хезмәт Кызыл Байрагы, Почет Билгесе, медальләр белән бүләкләнә.