Татарстанда җылылык челтәрләрен диагностикалау буенча роботлаштырылган пилот проекты киләчәктә башка төбәкләргә тиражлап тормышка ашырыла

2019 елның 4 сентябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасында роботлар ярдәмендә җылылык челтәрләрен диагностикалау буенча сынау проекты гамәлгә ашырылачак. Бу хакта Татарстанның нефть, газ, химия форумында билгеле булды, анда сәнәгый куркынычсызлык һәм предприятиеләрне эксплуатацияләүнең ышанычлылыгы төп темаларның берсе булды.

"Бүгенге көндә бездә куркыныч җитештерү объектларында һәм электр энергиясе һәм алардан куллану өлкәсендә 2 млн. артык генерация объектларында, күзәтчелек хезмәтләре гамәлгә керә торган 120 меңнән артык кече һәм урта бизнес предприятиесе эшли. Бу форум кебек чаралар – нәкъ менә предприятиеләрдә гамәлгә кертелергә мөмкин булган яңа технологияләр, инновацияләр турында фикер алыша торган мәйданчык. Төп бурыч үзгәрешсез кала – производствода куркынычсызлыкны тәэмин итү, аварияләрне һәм бәхетсезлек очракларын киметү", – дип билгеләп үтте Экологик, технологик һәм атом күзәтчелеге буенча федераль хезмәт җитәкчесе урынбасары Александр Трембицкий.

Энергетика тармагында аварияләр килеп чыгу куркынычын киметүгә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашында "Татэнерго" АҖ һәм "Энергобезопасность фәнни-тикшеренү үзәге" ФБУ арасында имзаланган килешү, шулай ук "Энергопрогресс" инженер үзәге, "Энергопрогресс" ФБУ, "НТЦ Энергобезопасность" ФБУ (Мәскәү ш.),  Санкт-Петербург дәүләт университеты һәм "Дивайс Инжиниринг" ҖЧҖ арасында дүрт яклы килешү юлланды. Документ нигезендә, компанияләр, роботлаштырылган комплекс кулланып, "Татэнерго" карамагындагы җылылык челтәрләрен диагностикалау белән шөгыльләнәчәк.

Мондый технология нефтьчеләр арасында уңышлы кулланылса да, җылылык белән тәэмин итү тармагында беренче тапкыр файдаланылачак. Илебездәге эшләнмә дефектлы участокларны ачыкларга мөмкинлек бирә, шул рәвешле ремонт эшләрен вакытында планлаштырып кына калмыйча, аларга чыгымнарны сизелерлек киметергә дә мөмкинлек бирә. Челтәрләрнең тузу дәрәҗәсе югары булган шартларда әлеге технологияне куллану аеруча актуаль, дип билгеләп үтә тармак экспертлары. Әлеге чишелеш нигезендәге сынау проектын киләчәктә Россия Федерациясенең башка төбәкләрендә тәҗрибә туплап, Татарстанда гамәлгә ашыру планлаштырыла.