Үзбәкстанга ике көнлек визит

2018 елның 19 октябре, җомга

Альберт Кәримов ТР Хөкүмәте делегациясе составында Үзбәкстан Республикасына ике көнлек визит ясады. Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Ташкент өлкәсенең Хәкиме Галимҗан Ибраһимов белән эшлекле очрашу уздырды.

18 октябрьдә Үзбәкстан башкаласы Ташкентка килеп, Министр татар диаспорасы вәкилләре белән очрашуда катнашты. Үзбәкстанда чит илләрдәге татар диаспораларының иң зурларыннан берсе яши һәм аларның гомуми күләме 200 мең кешедән артык, бу исә ил халкының нибары 1%ын гына тәшкил итә. Үзбәкстандагы татарларның яртысына якын өлеше Ташкент шәһәрендә һәм Ташкент өлкәсендә яши.

Шулай ук 18 октябрьдә әһәмиятле ике яклы документлар имзаланды, шул исәптән:

- ТР Хөкүмәте һәм Ташкент өлкәсе Хакимияте арасында сәүдә-икътисад, фән-техника, социаль һәм мәдәният өлкәләрендә тышкы икътисадый багланышларны гамәлгә ашыруга багышланган килешү;

- Ташкент өлкәсе Хакимияте белән "МСК ГРУПП" ҖЧҖ арасында сәүдә-логистика мөнәсәбәтләрен ике яклы үстерүгә юнәлдерелгән хезмәттәшлек турында меморандум.

19 октябрьдә министр Россия һәм Үзбәкстан арасында Беренче төбәкара хезмәттәшлек форумының ике дәүләт башлыгы катнашында "Россия-Үзбәкстан мөнәсәбәтләрен үстерүнең өстенлекле юнәлеше буларак авыл хуҗалыгы" темасына Пленар утырышында катнашты. Форум ике дәүләт башлыклары Владимир Путин һәм Шәүкәт Мирзиеев рәислегендә узды.