сишәмбе

Бүген "Казан ярминкәсе" күргәзмәләр үзәгендә XIV Халыкара тимер коючылар съездының рәсми ачылышы узды.

Россиянең тимер кою производствосы өчен мөһим булган чара тармакның үз илебез һәм чит ил белгечләрен, шул исәптән БРИКС илләренең, шулай ук Казахстан, Үзбәкстан, Монголия, Беларусь, Германия, Италия, АКШ, Англия, Төркия, Чехия һәм башка илләрдән килгән вәкилләрне берләштергән.

Күргәзмә павильоннарында "Литье-2019" халыкара күргәзмәсендә катнашучылар урнашкан. Стендларда Татарстан һәм Россия җитештерүчеләре – А.М.Горький исемендәге Яшел Үзән заводы, "КАМАЗ" кою заводы, "Казанкомпрессормаш", "Сиблитмаш" һәм башкалар, шулай ук чит ил компанияләре. Барлыгы 39 предприятие катнаша.

Күргәзмә эшендә шулай ук Җәзаларны үтәтү федераль хезмәтенең ТР буенча идарәсе дә катнашты, ул үз җитештерү куәтләрендә башкарылган чуен кою һәм металл эшкәртү продукциясен тәкъдим итте.

Съездның эшлекле программасының беренче көне кою производствосының актуаль мәсьәләләре буенча пленар утырыш белән билгеләп үтелде.

Күргәзмә 12 сентябрьгә кадәр эшләячәк. Икенче көн кою эретмәләре, металл кою формалары һәм саплары ясау, металл коюның махсус төрләре кебек юнәлешләр буенча секция утырышларына багышланачак.

Съездда катнашучылар өчен шулай ук республиканың сәнәгать предприятиеләренә – "КАМАЗ" ГАҖ, "АЛНАС" ААҖ, "А.М.Горький исемендәге Яшел Үзән заводы" АҖ һәм "Казанкомпрессормаш" ААҖ бару да планлаштырыла.

дүшәмбе

2019 елның 9-12 сентябрендә "Казан ярминкәсе" күргәзмәләр үзәгендә Тимер коючыларның XIV халыкара съезды һәм "Тимер кою-2019" халыкара күргәзмәсе узачак.

Чараны Россия тимер коючылар ассоциациясе, Татарстан Республикасы Хөкүмәте, Россия Федерациясе Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы ярдәмендә Россия тимер коючылар ассоциациясенең Татарстан Республикасы бүлеге оештыра.

Съездның бай эчтәлекле программасы пленар һәм секция утырышларын үткәрүне үз эченә ала. Секцияләр эше өч юнәлеш буенча башкарылачак:

• 1 нче секция: "Кою эретмәләре"
  • 2 нче секция: "Формалар һәм саплар ясау"
  • 3 нче секция: "Махсус кою төрләре"

Съездда катнашучылар өчен шулай ук Татарстан Республикасы сәнәгать предприятиеләренең җитештерү мәйданчыкларын карау да планлаштырылган:

• КАМАЗ "ГАҖ"
  • "А.М.Горький исемендәге Яшел Үзән заводы" АҖ
  • "Казанькомпрессормаш" ААҖ

Тимер коючыларның XIV халыкара съезды рәсми рәвештә 10 сентябрьдә 9:00 сәгатьтә ачылачак. Барлык белгеч-тимер коючыларны чарада катнашырга чакырабыз!

Тулырак мәгълүматны сез әлеге сылтама буенча ала аласыз.

дүшәмбе

Бүген Татарстанның нефть, газ, химия форумы кысаларында "Углеводородлы һәм минерал чимал потенциалы" халыкара фәнни-гамәли конференциясенең пленар утырышы булып узды.

Конференциядә сәламләү сүзе белән Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов чыгыш ясады:

"Чимал базасын үстерү мәсьәләләре хәзерге вакытта Россия нефть-газ сәнәгате өчен актуаль, алай гына да түгел. Бу тема бөтен дөньяда нефть-газ сәнәгате өчен фәнни тикшеренүләрнең өстенлекле юнәлешләренең берсе булып тора".

ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов конференциянең рәисе буларак катнашты. "Форум югары дәрәҗәдәге профессионаллар, абруйлы экспертлар һәм төбәк хакимият органнары вәкилләренең конструктив диалогының төп урынына әйләнәчәк, катлаулы тармак мәсьәләләре буенча төрле яклап фикер алышу һәм файдалы тәкъдимнәр исемлеген формалаштыру өчен уникаль мөмкинлек бирәчәк", – дип ассызыклады министр.

Конференциядә катнашучыларга һәм кунакларга сәламләү сүзе белән Әзербайҗанның энергетика министры урынбасары Гульмамед Җавадов та мөрәҗәгать итте:

"Татарстан белән Әзербайҗан үз структурасы буенча охшаш, димәк, нефть-газ сәнәгате өлкәсендә һәм башка өлкәләрдә хезмәттәшлекне киңәйтү мөмкинлеге бар. Хәзерге вакытта без нефть химиясе сәнәгатен үстерәбез, чималны мөстәкыйль эшкәртүгә караганда отышлырак икәнен аңлыйбыз. Шуның белән бергә, альтернатив энергетика өлкәсендәге эшләнмәләргә игътибар белән карыйбыз, ягъни, аларның экологик яктан чиста булуын һәм табигатькә йогынтысын исәпкә алып, Әзербайҗанда энергия саклау һәм энергоэффектив технологияләрне үстерү белән шөгыльләнәбез".

Бүген конференциядә углеводород чималы ресурсларын тулыландыру резервларын эзләү белән бәйле мәсьәләләр буенча 100дән артык доклад тәкъдим ителде. Докладларны чит илләр (Үзбәкстан Республикасы, Канада һ.б.), шулай ук Россия субъектлары (Мәскәү, Санкт-Петербург һ.б.) вәкилләре яңгыратты.

Алда форумда катнашучыларны һәм кунакларны зур эш программасы көтә: нефть-газ химиясе тармагының актуаль мәсьәләләре буенча фәнни-гамәли конференцияләр, түгәрәк өстәлләр һәм семинарлар.

ТР Президенты матбугат хезмәте материаллары файдаланылды