Алберт Кәримов Беларусь Республикасы делегациясе вәкилләре белән киләчәк хезмәттәшлек мәсьәләләре буенча фикер алышуда катнашты

2021 елның 21 сентябре, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Беларусь Республикасы делегациясе вәкилләре һәм Беларусь Республикасының Россия Федерациясендәге Гадәттән тыш һәм Тулы вәкаләтле Илчесе Владимир Семашко белән очрашты.

Шуны искәртик: Белоруссия коллегалары делегациясе Казанга эш сфәренә килгән. Төп максатлары – Kazan Digital Week 2021 халыкара форумы чараларында катнашу.

Рөстәм Миңнеханов белән очрашу барышында киләчәктә уңышлы хезмәттәшлек, икътисадта һәм сәнәгатьтә уртак проектларны гамәлгә ашыру мәсьәләләре турында фикер алыштылар.

Без киләчәктә Беларусь Республикасы белән хезмәттәшлекне ныгытырга телибез, дип ассызыклады Рөстәм Миңнеханов.

Белешмә өчен:

Беларусь Республикасы – Татарстанның алдынгы чит ил партнерларының берсе. Беларусь соңгы еллар дәвамында тотрыклы рәвештә Татарстанның тышкы сәүдә партнер лидерлары арасына керә.

Беларусь Республикасы һәм, Россия Федерациясе төбәге буларак, Татарстан арасында хезмәттәшлек турында килешү гамәлдә, 2021-2023 елларга чаралар планы имзаланган.

Нефть химиясе, машина төзелеше, агросәнәгать комплексы һәм авыл хуҗалыгы техникасы белән тәэмин итү, югары технологияләр, мәгълүматлаштыру, экология, җиңел сәнәгать өлкәләрендә хезмәттәшлек алып барыла.

Белоруссия капиталы катнашында «Алабуга» МИЗда «СМИТ» компаниясе эшли (җылылык белән тәэмин итү һәм нефть-газ чыгару тармагы өчен изоляцияләнгән пенополиуретан труба продукциясе җитештерү).

Хәзерге вакытта Беларусь Республикасында 18 «Татнефть» АЗСы эшли.