«Казанькомпрессормаш» АҖдә «Республика җитештерүчеләренең товарларын Россия базарына чыгаруның актуаль мәсьәләләре» турында фикер алыштылар

2021 елның 11 июне, җомга

Бүген «Сәнәгать предприятиеләрендә җитештерүне диверсификацияләү һәм инновацияләр кертү бурычлары турында»гы киңәшмә кысаларында «Казанькомпрессормаш» АҖдә «Республика җитештерүчеләренең товарларын Россия базарына чыгаруның актуаль мәсьәләләре» темасына семинар булып узды.

Семинарда Татарстан Республикасы сәнәгать предприятиеләре җитәкчеләре һәм белгечләре катнашты.

«Импортны алыштыру-2021: «Өченчесе артык», чикләүләр, тыюлар, квоталар» темасына доклад белән Россия Федерациясе Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгының Стратегик үсеш һәм корпоратив сәясәт департаменты директоры урынбасары Надежда Лещенко чыгыш ясады.

Россия Федерациясе Хөкүмәтенең «Россия товарларын сатып алуның минималь мәҗбүри өлеше һәм заказчы тарафыннан аңа ирешү турында» 2020 елның 03 декабрендәге 2014 номерлы карарын куллану хакында Татарстан Республикасының Сатып алулар буенча дәүләт комитеты рәисе урынбасары Искәндәр Баһаветдинов сөйләде.

РФ Хөкүмәтенең «Россиядә эшләнгән товарларны сатып алуның минималь күләме турында  2020 елның 03 декабрендәге 2013 номерлы карарында каралган Россиядә эшләнгән товарлар сатып алуны квоталау турында «Сетевая компания» АҖнең Сатып алулар һәм тәэмин итү идарәсе җитәкчесе Гүзәл Хәмзина һәм «Сетевая компания» АҖ конкурс сатып алулары бүлеге җитәкчесе урынбасары Дамир Салихов сөйләде.

«Икътисадның фән сыйдырышлы секторлары драйверы буларак инжиниринг» темасына Петр Великийның Санкт-Петербург политехника университеты проректоры Виталий Сергеев чыгыш ясады.

«Иннополис» МИЗ» АҖ проектлар җитәкчесе Виктор Кузнецов Инжиниринг һәм җитештерү процессларын цифрлаштыру мәсьәләләренә кагылды.

«КАМАЗ» ГАҖ двигательләр заводы директоры Сергей Снарский «Хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру ысулы буларак, технологик процесска һәм прогрессив инструментка идарә итү системасы» темасы буенча доклад белән чыгыш ясады.