2020 елның 28 июле, сишәмбе

Татарстанда «ВПТ» компаниясе технологияләрен кулланып, тузуга чыдам катлам ясау үзәген оештыру планлаштырыла. «ВПТ» компаниясе президенты Вячеслав Монастырский белән узган киңәшмәнең көн тәртибендәге төп мәсьәлә әлеге проектны гамәлгә ашыру буенча фикер алышудан гыйбарәт булды, чараны Татарстан Республикасы Вице-премьеры – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов үткәрде.

Проектның максаты – җитештерүнең конкрет шартларына яраклаштырылган, хәрби һәм граждани билгеләнештәге махсус материалларны эшкәрткәндә кулланыла торган кисә һәм штамплый торган каты өслекле коралны ныгыту өчен технологик комплексларның һәм технологияләрнең сәнәгый үрнәкләрен эшләү. Технологиянең асылы – әлеге катламны алга таба модификацияләп, PVD алымы белән күп катлы итеп яки градиент катламы ясау.

Эшләнелә торган технологиянең кайбер өстенлекләре бар, әйтик: каты өслекле коралларның ныклыгын арттыру, катлам бәясен киметү һәм төзелә торган технологик комплексның югары җитештерүчәнлеге (елына бер миллион берәмлек каты өслекле кисү пластиналары һәм елына 150 мең берәмлеккә кадәр – каты өслекле күчәр коралы).

Бүгенге көндә Россиядә бу технологиянең аналоглары юк.