Татарстанда фармацевтиканы һәм медицина сәнәгатен үстерү

2018 елның 24 декабре, дүшәмбе

Бүген Ведомствоара эш төркеме утырышында республикада фармацевтиканы һәм медицина сәнәгатен үстерү киләчәге турында сөйләштеләр. Чарада тармак предприятиеләреннән, ТР Сәнәгать һәм Сәламәтлек саклау министрлыкларыннан җитәкчеләр, шулай ук фәнни бергәлек вәкилләре катнашты.

Очрашу барышында тармакны үстерү буенча төп бурычлар билгеләнде:

- яңа производстволарны һәм проектларны оештыру өчен республикага тышкы ресурсларны җәлеп итү;

- фармацевтика һәм чиктәш тармаклар өчен химия продуктларын аз тонналап җитештерү кебек әһәмиятле сәнәгать сегментын үстерү, аны "Наука" илкүләм проекты кысаларында тормышка ашыру планлаштырыла;

- республикадагы профильле вузларның һәм фән үзәкләренең фән эшләнмәләрен коммерцияләштерү.

Шунысын билгеләү әһәмиятле, республикада проект офисы - "Татарстан Республикасының фармацевтика медицина полисы" форматында структура формалаштырылган, ул республиканың тармак потенциалын Россия һәм халыкара дәрәҗәләрендә күрсәтү, инвесторларны җәлеп итү һәм республикада тармакны үстерү өчен яңа мөмкинлекләрне генерацияләү өчен оештырылган.

Фармацевтика - Россия һәм чит ил предприятиеләренең югары дәрәҗәле кооперациясе булган өлкә. Тармактагы тренд Россиягә субстанцияләрдән башлап әзер формаларына кадәр тулы цикл буенча дару чараларын җитештерүне локальләштерү тарафына йөз тота. Шуңа күрә дә Татарстанда фармацевтиканы үстерүгә - җирле фармпредприятиеләре мәйданчыкларында контракт җитештерүләрне урнаштырудан башлап фармацевтика һәм биотехнологияләр белән чиктәш тармакларны үстерүгә кадәр - комплекслы якын килергә кирәк.

"Без юл башында, дип әйтергә була. Шуңа күрә оптимизм һәм системалы эшләү ниятен саклау мөһим", - дип билгеләде чарада Альберт Кәримов.