Бүген ТР Сәнәгать министрлыгында Татарстан предприятиеләренең экспорт үсеше турында фикер алыштылар

2019 елның 17 сентябре, сишәмбе

Министр урынбасары Алексей Савельчев бүген "Технологик суверенитет экспорты" ассоциациясе вәкиле Мирджалол Хөсәнов белән очрашты.

Танышулы очрашу эш тәртибендә узды, яклар Ассоциациянең Татарстан Республикасы сәнәгать предприятиеләре белән хезмәттәшлек итү мөмкинлеге турында фикер алышты.

Мирҗалол Хөсәенов Ассоциациянең чит ил проектларын үстерү өчен җаваплы. Очрашуда ул әлеге берләшмә эшчәнлегенең үзенчәлекләре турында җентекләп сөйләде.

Аның сүзләренә караганда, Ассоциация Россия җитештерүчеләренең югары өстәмә бәяле халыкара базарга чыгуын тәэмин итүнең "икенче адым"ын чагылдыра:

Ассоциация Россия компанияләренең һәм университетларының даими эшчәнлек нокталары, фәнни-технологик экспорт каналлары һәм чит илләрдә талантлар импортын булдыру буенча эш алып бара. Мондый үзәкләр Вьетнамда һәм Төркиядә булдырыла һәм Малайзия, Индонезиядә, Филиппиннарда, Таиландта, Көньяк Африка Республикасында, ОАЙ һәм БДБ илләрендә планлаштырыла.

Алексей Савельчев ассызыклап үткәнчә, Ассоциация эшчәнлеге Татарстандагы сәнәгать предприятиеләре өчен кызыклы, өстәвенә, үз товарларын һәм хезмәтләрен экспортлау ягыннан да, чит ил партнерларыннан яңа белемнәр һәм технологияләр алу буенча да.