Кытай һәм Татарстанның партнерлык мөнәсәбәтләрен үстерү

2019 елның 24 мае, җомга

Бүген Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгына Цзянси провинциясе губернаторы урынбасары Мао Вэймин җитәкчелегендә Цзянси провинциясе (КХР) Халык хөкүмәте делегациясе килде.

Бу Кытай делегациясенең Татарстанга беренче визиты. Чара 2019 елның 23-24 маенда Чабаксар шәһәрендә Идел буе федераль округы төбәкләре һәм Кытай Халык Республикасының Янцзы елгасының югары, урта агымнары буенча "Идел-Янцзы" советы утырышы кысаларында уза.

Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы исеменнән Кытай делегациясен Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов сәламләде. Министр Татарстанның Республика һәм Цзянси провинциясенең партнерлык мөнәсәбәтләрен үстерү белән кызыксынуын билгеләп үтте.

Бүгенге очрашуда Кытай һәм Татарстан вәкилләре Татарстан Республикасы һәм Цзянси провинциясе арасында сәүдә-икътисадый, мәдәни, гуманитар һәм туристлык өлкәләрендә хезмәттәшлек итү турында килешү төзү мөмкинлеге турында фикер алышынды. Альберт Кәримов билгеләп үткәнчә, әлеге очрашу мондый хезмәттәшлекне үстерү өчен беренче һәм мөһим адым булып тора.

Кытай Халык Республикасы Татарстанның төп тышкы сәүдә партнерларының берсе. Кытай Халык Республикасы белән Татарстан арасында товар әйләнеше ел саен үсә бара. 2017 елдан бу күрсәткеч 10% арткан, шул рәвешле 2018 елда АКШ доллары белән 628,7 млн. тәшкил иткән.

Кытай һәм Татарстан бүгенге көндә төрле өлкәләрдә хезмәттәшлек итә. Перспектив юнәлешләр арасында машина төзелеше, автомобиль төзелеше һәм нефть химиясе, энергетика, биомедицина, робототехника, авыл хуҗалыгы, шулай ук инвестицион һәм инновацион-җитештерү өлкәләре аерылып торырга мөмкин.

Татарстанда Кытайның "Хайер", "Вейчай", "Хуавэй" һәм башка компанияләре белән берлектә эре икътисади проектлар гамәлгә ашырыла. Моннан тыш, партнерлык мөнәсәбәтләре мәгариф өлкәсендә дә үсә.

Татарстан-Кытай хезмәттәшлеге кысаларында Кытайның берничә провинциясе белән җиде килешү имзаланды.

Хәзерге вакытта шулай ук Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендә Татарстан делегациясе визиты әзерләнә, ул агымдагы елның 17 июненә планлаштырылган.