Эшләүче яшьләрнең "Наше время – Безнең заман" иҗат фестивалендә зоналап сайлап алу старт алды

2018 елның 8 октябре, дүшәмбе

5 һәм 6 октябрьләрдә Яр Чаллы шәһәренең "КАМАЗ" мәдәният сараенда Эшләүче яшьләрнең республика буенча ел саен уздырыла торган "Наше время – Безнең заман" ачык телевизион иҗат фестиваленең беренче сайлап алу туры булды. Зоналар буйлап көрәштә Татарстан Республикасының 10 муниципаль районыннан – Актаныштан, Әгерҗедән, Минзәләдән, Мөслимнән, Тукайдан, Алабугадан, Менделеевскидан, Мамадыштан, Кукмарадан һәм Яр Чаллы шәһәреннән 40 оешма һәм предприятие катнашты. Конкурсантлар "Музыкаль юнәлеш", "Бию юнәлеше", "Шөһрәт минуты" номинацияләрендә үзләренең иҗади сәләтләрен күрсәтте. Исегезгә төшерик, командалар составына предприятиеләрдән 18дән 35 яшькәчә булган, конкурс программасы төрләрендәге шөгыльләр аларның һөнәри эшчәнлеге булып тормаган хезмәткәрләр сайлап алына. Нигезләмәгә кертелгән яңалыклар нигезендә, әлеге сезоннан башлап фестивальдә аерым башкаручылар, аерым иҗат коллективлары, шулай ук бары тик бер генә оешманы белдерүче командалар катнаша ала. Ләкин, шәһәрләрнең һәм районнарның җыелма командалары, мәдәният тармагы хезмәткәрле фестивальдә катнашуга кертелми. Сайлап алу турында катнашучылар өчен Яр Чаллыда эстарада вокалы, заманча хореография, театр кую буенча әйдәп баручы белгечләрдән түләүсез мастер-класслар уздырылды.

Гомумкоманда зачетында түбәндәге предприятиеләрнең иҗат коллективлары билгеләп үтелде:

"Дебют өчен" махсус приз – "РТЮ" ААҖ Әгерҗе тимер юл станциясе;

конкурста 3 нче урын – "Л.Я.Карпов ис. химия заводы" АҖ, Менделеевск ш. һәм фестивальнең суперфиналына жюридан махсус чакыру;

конкурста 3 нче урын – "Челтәр компаниясе" ААҖ Алабуга электр челтәрләре һәм фестивальнең суперфиналына жюридан махсус чакыру;

конкурста 2 нче урын – "КАМАЗ" ГАҖ (Пресслау-рам заводы" һәм фестивальнең суперфиналына жюридан махсус чакыру;

конкурста 1 нче урын – "Аммоний" АҖ, Менделеевск ш. һәм фестивальнең суперфиналына жюридан махсус чакыру.

VI фестивальнең киләсе зона этаплары 2018 елның 19 октябреннән 3 ноябренә кадәр түбәндәге шәһәрләрдә узачак: 1. Зәй: 19-20.10.2018, "Энергетик" МЙ; 2. Казан: 26-27.10.2018, Идел буе физик культура, спорт һәм туризм дәүләт академиясенең (Универсиада авылы) концертлар залы; 3. Түбән Кама: 2-3.11.2018, "Мәдәни инициативалар үзәге" МАУ.  Финал 2018 елның 13-14 ноябрендә Казанда булачак. Гала-концерт 2018 елның 16 ноябрендә "Пирамида" күңел ачу комплексында узачак. Фестиваль турында тулырак:http://bzzm.ru/