9 нчы “АКТО” халыкара махсуслаштырылган күргәзмәсенә һәм “Мин галәм сайлыйм!” авиация бәйрәменә әзерләнү һәм уздыру буенча киңәшмә

2018 елның 7 июне, пәнҗешәмбе

Бүген, 7 июнь көнне, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры Альберт Кәримов рәислегендә 9 нчы “Авиагаләм технологияләре, заманча материаллар һәм җайланмалар” (“АКТО”) махсуслаштырылган күргәзмәсенә һәм “Мин галәм сайлыйм” авиация бәйрәменә әзерләнү һәм уздыру буенча киңәшмә булды.

Киңәшмәдә Татарстан Республикасы транспорт һәм юл хуҗалыгы министры урынбасары Андрей Егоров, Татарстан Республикасында “Ростех” дәүләт корпорациясе вәкиллеге җитәкчесе Сергей Загайнов, “Казан ярминкәсе” ААҖ җитәкчелеге, “КНИТУ-КАИ” ЮББ ФДАМУ, “Авиасалон” ААҖ, “Тулпар Эйр” ҖЧҖ һәм Татарстан Республикасы авиация предприятиеләре вәкилләре катнашты.

“Авиагаләм технологияләре, заманча материаллар һәм җайланмалар” махсуслаштырылган күргәзмәсенә һәм “Мин галәм сайлыйм” авиация бәйрәменә әзерләнү буенча докладлар тыңланды, шулай ук күргәзмәнең аерым чараларына: Россия Авиаҗитештерүчеләре берлегенең IV корылтаена, халыкара катнашулы “Россия авиагаләм тармагындагы яңа технологияләр, материаллар һәм җайланмалар” россиякүләм фәнни-гамәли конференциясенә, Эшлекле авиациянең региональ форумына һәм стандартлаштыру буенча махсус Россия-Кытай эш төркеменең 6нчы утырышына бәйле мәсьәләләр турында да сүз булды. Киңәшмә барышында алга таба эшләү өчен тиешле йөкләмәләр формалаштырылды.

Белешмә өчен:

Россия Федерациясе Хөкүмәте тарафыннан кабул ителгән “2013-2025 елларга авиация сәнәгатен үстерү” дәүләт программасын тормышка ашыру максатларында Татарстан Республикасы башкаласы Казан шәһәрендә 2002 елдан башлап ике елга бер мәртәбә “Авиагаләм технологияләре, заманча материаллар һәм җайланмалар” халыкара күргәзмәсе уза.

Гадәткә әйләнгәнчә, анда Россия Федерациясенең төрле төбәкләреннән, якын һәм ерак чит илләрдән зур холдингларга, корпорацияләргә һәм фәнни-тикшеренү үзәкләренә керә торган компанияләр катнаша, әлеге компанияләр авиация җайланмаларын, коммуникация һәм элемтә системаларын, тренажерлар, эретмә, композит материаллар, очкыч аппаратлар, двигательләр һәм комплект өлешләр күрсәтә.

2018 елда әлеге чара 8-10 август көннәрендә узачак. Аның кысаларында Россия авиаҗитештерүчеләре берлегенең дүртенче корылтае, халыкара катнашулы “Россия авиагаләм тармагындагы яңа технологияләр, материаллар һәм җайланмалар” россиякүләм фәнни-гамәли конференциясе, Эшлекле авиациянең региональ форумы һәм стандартлаштыру буенча махсус Россия-Кытай эш төркеменең 6нчы утырышы узачак.

“Авиагаләм технологияләре, заманча материаллар һәм җайланмалар” күргәзмәсе һәм аның кысаларында уздырыла торган барлык чаралар да А.Н.Туполев тууга 130 ел булуны, Ту-144 очкычының беренче мәртәбә күккә күтәрелүенең 55 еллыгын һәм дөньяда беренчеләрдән булып хатын-кыз-космонавт В.В.Терешкованың галәмгә очуының 55 еллыгын билгеләп үтүгә багышлана.

“Авиагаләм технологияләре, заманча материаллар һәм җайланмалар” күргәзмәсе авиация һәм ракета-галәм сәнәгатен технологик үстерүгә багышланган мәсьәләләр хакында фикер алышу өчен Россиядәге база чараларының берсе булып тора.

“Авиагаләм технологияләре, заманча материаллар һәм җайланмалар” күргәзмәсе азагында, 2018 елның 10 августында, “Мин галәм сайлыйм!” авиация бәйрәме узачак, ул һава суднолары катнашында җәйге-тамаша кылуның мул программасын, парашютчы-классикларның күрсәтмәле сикерүләрен һәм күп кенә башка нәрсәләрне үз эченә алган авиашоу форматында узачак.